Risken för död i prostatacancer hos män diagnostiserade med prostatacancer vid cystoprostatektomi.

En ny studie från prostatacancerregistret (NPCR) visar att en av tre män som genomgår cystoprostatektomi för urinblåsecancer diagnostiseras med oförutsedd prostatacancer (PCa) vid den histopatologiska undersökningen. Många av dessa män PSA-testas därefter regelbundet som en del av uppföljningen, men det är oklart om denna testning verkligen behövs.

Syftet med studien var att bedöma risken för död i PCa hos dessa män samt behovet av PSA-testning under uppföljningen.

Mellan 2002 och 2020 diagnostiserades 1 554 män med prostatacancer efter cystoprostatektomi för icke-metastaserad urinblåsecancer och registrerades i NPCR. Risken för död i prostatacancer, urinblåsecancer och andra orsaker analyserades upp till 15 år efter diagnos genom att använda data från Dödsorsaksregistret. Användningen av androgen deprivationsterapi (ADT) som en proxy för prostatacancerprogression bedömdes via Läkemedelsregistret.

Resultatet visar att femton år efter diagnos var den kumulativa incidensen av död i PCa 2,6% (95% CI 2,3%-2,9%), i urinblåsecancer 32% (95% CI: 30%-34%) och i andra orsaker 40% (95% CI: 36%-44%). Endast 35% av männen med prostatacancer registrerat som primär dödsorsak i Dödsorsaksregistret hade påbörjat ADT före dödsdatum, vilket indikerar en ”sticky-diagnosis bias” med överdriven risk för prostatacancerdöd.

Forskarnas slutsatser är att för en stor majoritet av män som diagnostiserats med oförutsedd prostatacancer vid cystoprostatektomi är risken för prostatacancerdöd mycket liten. PSA-testning under uppföljningen kan därmed ifrågasättas.

Referens: Risk of prostate cancer death in men diagnosed with prostate cancer at cystoprostat-ectomy. A nationwide population-based study, Pietro Scilipoti, Fredrik Liedberg, Hans Garmo, Andri Wilberg Orrason, Pär Stattin, Marcus Westerberg, Scand J Urol. 2024 May.

Texten är skapad av ChatGPT 3.5 och är granskad av Johan Styrke, NPCR och Pietro Scilipoti, försteförfattare till artikeln.

Senaste nyheterna

20.01.2025

Dubbel/trippelterapi vid metastaserad prostatacancer.  Ny rapport på RATTEN

Sammanfattning Nu finns en ny rapport på RATTEN som redovisar andelen av män med nydiagnostiserad...

20.01.2025

Therese Knobloch tar över som ny registersamordnare efter Maria Nyberg

Vi är glada att meddela att Therese Knobloch har rekryterats som ny registersamordnare för NPCR,...

09.01.2025

Ny enkät till patienter vars prostatabiopsier registreras i realtid i IPÖ eller i diagnostikmallen Biopsi.

Från och med den 2 januari skickar NPCR automatiskt enkäter till patienter med registrerade biopsier...