Här kan du se filmen om Region Kronobergs framgångsresa med kvalitetsregister och IPÖ, där medicinska sekreterarna tog rodret!

Äntligen finns webbinariet i filmformat där medicinska sekreterarna i Växjö tog rodret i att registrera i IPÖ och kvalitetsregistret i realtid. Föreläsningen på Urologiveckan i Sundsvall var väldigt uppskatta, vilket ledde till att Ludmilla Hammarström och Therese Hallberg genomförde tre webbinarier med samma innehåll under hösten med över hundra deltagare. För dig som missade utbildningstillfället eller vill få en påminnelse om hur dom utvecklat sitt arbete i Växjö är det bara att klicka på länken för information.

Senaste nyheterna

06.05.2025

Mindre överbehandling av män med prostatacancer i Sverige jämfört med i USA

I en ny studie baserad på data från NPCR publicerad i JAMA Network Open undersöktes...

06.05.2025

Urininkontinens efter radikal prostatektomi vanligare bland män med hög ålder, stor prostata och bland de som inte fått nervsparande kirurgi

I en ny studie baserad på data från NPCR publicerad i European Urology Oncology undersöktes...

22.04.2025

Ändrad plats och tid för Inrapportörsmöte Onkologi

Inrapportörsmötet för Onkologi 28 april har ändrats till ett digitalt möte via Teams. Tid: Måndag...